ÇÖLYAK NEDİR ? GLUTEN İNTOLERANSI NEDİR. ?

    •ÇAPRAZ KONTAMİNASYON (ÇAPRAZ BULAŞMA);
Çapraz bulaş glutensiz diyetin kilit noktasıdır. Literatürde bakteri ve virüsler için kullanılan bir tabir iken; çölyak hastalığında gluten içeren bir besin maddesi, ortam ya da ekipman gibi canlı veya cansız bir ortam ile gluten içermeyen bir besinin teması ya da etkileşimi sonucunda besinin glutensiz bir besin olmaktan çıkmasıdır.
 
Çapraz bulaş bir ürünün üretiminden tüketimine kadar her aşamada gerçekleşebilir. Şöyle ki; ürünün yetiştirilmesinden işlenmesine, satın alınmasından depolanmasına ve pişirilmesine, servisinden tüketilmesine kadarki tüm aşamalar glutensiz bir ürünün çapraz bulaşa maruz kalması için risk teşkil etmektedir. Özellikle unun uçucu olma özelliğinden dolayı bulaş ihtimali artar. Örneğin, buğday unu ile hazırlanmış bir yiyecekten sonra glutensiz un  ile bir besin hazırlanacaksa kullanılan tezgah yeterince temizlenmiş dahi olsa çapraz bulaş için elverişli bir ortamdır. Çünkü un havada asılı kalma özelliğine sahiptir ve tozu bile çölyaklı bireyde rahatsızlığa neden olabilir.
GLUTEN İNTOLERANSI NEDİR?
Çölyak dışı gluten duyarlılığı(gluten intoleransı), bireylerde çölyak hastalığına benzer semptomlar veren, gluteni tolere edememe durumu olarak tanımlanır.
İlk araştırmalarda çölyak dışı gluten duyarlılığı bir çeşit alerjik reaksiyon, doğuştan immün yanıt olarak belirtilmiştir.

ÇÖLYAK NEDİR ? GLUTEN İNTOLERANSI NEDİR. ?