Gluten nedir . Gluten'in zararları nelerdir .

                                   GLUTEN NEDİR?  ZARARLARI NELERDİR ?

      Gluten tahıl buğday, arpa, çavdar, kavılca , yulaf  gibi tahılların içinde bulunan bir proteindir. 
Bağışıklık sistemini rahatsız eden gluten, birleşik bir proteindir ve,  tek molekül olmayıp iki ana protein grubunun bir araya gelmesi ile oluşuİnsanlar bu iki proteinden birine ya da gliadini oluşturan on iki küçük birimden herhangi birine karşı hassasiyet gösterebilir ya da hassasiyetten kaynaklanan bir reaksiyonda, enflamasyona neden olabilir.
 Farkedilmeyen bir çölyak veya gluten intoleransı diyabetli kişilerde nedeni belli olamayan hipoglisemilere sebep olur. Her 20 diyabetliden birinde çölyak hastalığı veya gluten intoleransı görülmektedir.
Yapılan araştırmalara bakıldığında insanoğlu, tohumların ehlileştirerek kullanıldığı ilkel dönemlerden beri Çölyak gibi birçok otoimmün hastalıklarla yüz yüze kalmıştır. Buğdayların ve tahıl familyasının içinde yer alan gluten yıllar içinde tarım ve tohum ehlileştirme çalışmaları sonucunda miktarları artarak günümüze kadar ulaşmış. Öncelikle enflamasyon nedir sorusuna cevap vermek gerekir. amacı bir şeyi düzeltme çabasıyla yok etme anlamında kullanılır. Küçük bir örnek vermek gerekirse her hangi bir yeriniz mikrop kaptığında çevresinde apse oluşur işte bu alana enflamasyon bölgesi de denir.

Güncellenmiş kaynaklarda birçok hastalığın temelini enflamasyonların oluşturduğu söylenmektedir. Müzminleşmiş kronik enflamasyon ise bedenin gıdaların ya da antikorların düşman olarak algılanmasına, bedenin kendi ile savaşmasına neden olur ve bağışıklık sistemi kökenli hastalıkla oluşur.

Bunlar kilodan, diyabete, metobolik sebepli Alzheimera, hipotroididen, eklem romatizmalarına, damar içi plaklanma sonu kalp krizi, felç  VE KANSER TÜRLERİ gibi birçok kadersel sanılan hastalığın zeminini hazırlar. Sistemler organlardan, organlar dokulardan, dokular özelleşmiş hücrelerden oluşur ama ve lakin işin başı temel yeri hücredir. Hücre sağlığını koruduğumuzda birçok hastalığı kapıdan sokmamış oluruz.

Bedenimizin dünyaya açılan gerçek kapısı bağırsaktır. Ağzımız bedenimizin dışı, hücremiz ise bedenimizin içidir. Bağırsak tam da bu alanda giriş ve çıkışları kontrol eder. Karar mekanizması emilim ve boşaltıma gidecek olan sindirim artıklarının tamamı bağırsak beynin emrindedir.

Her mekanizma gibi onun da kafasının karışmasına neden olan ağır iltihaplı bağırsak hastalıkları, dizanteri – kolera – tifo, E coli bakterisi, uzun süreli antibiyotik kullanımı, kronik ishal ve kabızlık vb. hastalıklar vardır.

Bir kere karışan bağırsak beyni kendini nasıl toparlar?

Bazı besinlerin dışlanması ile ama hangisi?  Bozulmuş, genetiği oynanmış bizim yüzyıllardır tanıdığımızı sandığımız ama ismi aynı kalmış ama iyi niyetli olmayan insan tarafından değiştirilmiş tahıl tohumları! Buğday…

1943 yılında buğdayda yapılan verimliliği artırma çalışmalarıyla bildiğimiz buğday kavramı birden değişti. Genetiği değiştirildi, İsmi buğday olup içeriği 14 kromozondan 42 kromozon ve 4 yeni genoma sahip oldu.

Tarımsal verimlilik adı altında yapılan devrim ile buğday doğal olarak sahip olduğu gluten miktarından daha fazlasına sahip olmuş ve böylelikle pişirilme, kabarma, çiğnenebilirlik, mayalanma gibi problemler, aza indirgenmiş maliyetle aynı zamanda lezzet bağımlılığı sağlanmıştır.

Gluten bilakis bedeninizin dünyaya açılan duvarında kapanmayan bir kapı görevi yapar. Tahribatı sadece bağırsakla kalmaz bu yüzden.

Açık olan bağırsak duvarlarında nüfus eden tanımlanamayan gıda partikülleri gıda duyarlılığı yapmazlar sadece!

       Oto – immün yani kronik enflamasyon oluştururlar. Doktorların isimlendirmeleriyle bu beyin ve çevresinde olursa göz bozuklukları, Alzheimer, DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), otizm, bunama, duygu grafiğindeki iniş çıkış, Şizofreni, depresyon, hafıza kayıpları vb.

       Sindirim sistemi üzerinde gelişirse, ülser, gastrit, alerjiler, şeker hastalığı, romatizma, atrit, deri döküntüleri çölyak, behçet gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar…

       Kalp, damar sertleşmeleri, düşmeyen kolesterol, insülin direnci ile harap olan dokular ve liste uzar gider.

       Hastalıklar kadersel değil hücrelerden oluşan doku, organ sistem bozulması kaynaklıdır. Bu gün epigenetik bilimden bahsederken günlük beslenme ve egzersizleri hafife almak genlerin kışkırtılma sebebi ile ortaya çıkan birçok hastalığı görmezden gelmektir. Hastalıklar birden oluşmazlar!

Glutenin hayatımızdan çıkarılması ise, henüz hiçbir rahatsızlığımız  yokken koruyucu çok önemli  bir önlemdir

 

 

 

Gluten nedir .   Gluten'in zararları nelerdir .